Parkeprofil Orman Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.

İptal ve İade

İptal Prosedürü

Parkeprofil online shop sitesinden vermiş olduğunuz siparişiniz hazırlık aşamasında ve henüz kargoya verilmemiş ise sipariş detay sayfasından iptal edebilirsiniz. Ürünler size ulaştıktan sonra ise iptal işlemi için  Müşteri Hizmetleri : (0312) 350 30 85 Pbx Veya Info@Parkeprofil.Com Adresinden Iletişime Geçerek Iptal Prosedürü Başlatabilirsiniz.

İade Prosedürü

Siparişinizdeki ürün ve/veya ürünleri teslim aldıktan sonra iade etmek isterseniz 14 gün içerisinde faturanız ile orijinal ambalajında iade adresimize göndermeniz gerekmektedir. Faturasız ve kutusuz ürünlerde iade yapılmamaktadır.

İade Kargo Prosedürü

İade Kargo Gönderim Ücretleri, Ürünlerin Eksik Veya Hatalı Olmaması Durumunda Alıcıya Aittir. Alıcı Renk Veya Boyutunu Beğenmediği Ürünü Iade Ederken Kargo Ödemesinin Kendisi Tarafından Karşılanacağı Kabul Ve Taahhüt Eder.

Ödeme İade Prosedürü: 

A) Kredi Kartına İade Prosedürü 

ALICI’nın Cayma Hakkını Kullandığı Durumlarda Ya Da Siparişe Konu Olan Ürünün Çeşitli Sebeplerle Tedarik Edilememesi Veya Hakem Heyeti Kararları Ile ALICI’ya Bedel Iadesine Karar Verilen Durumlarda, Alışveriş Kredi Kartı Ile Ve Taksitli Olarak Yapılmışsa, Kredi Kartına Iade Prosedürü Aşağıda Belirtilmiştir: 

ALICI Ürünü Kaç Taksit Ile Aldıysa Banka ALICI’ya Geri Ödemesini Taksitle Yapmaktadır. SATICI Bankaya Ürün Bedelinin Tamamını Tek Seferde Ödedikten Sonra, Banka Poslarından Yapılan Taksitli Harcamaların ALICI’nın Kredi Kartına Iadesi Durumunda, Konuya Müdahil Tarafların Mağdur Duruma Düşmemesi Için Talep Edilen Iade Tutarları, Yine Taksitli Olarak Hamil Taraf Hesaplarına Banka Tarafından Aktarılır. ALICI’nın Satış Iptaline Kadar Ödemiş Olduğu Taksit Tutarları ,Eğer Iade Tarihi Ile Kartın Hesap Kesim Tarihleri Çakışmazsa Her Ay Karta 1 (Bir) Iade Yansıyacak Ve ALICI Iade Öncesinde Ödemiş Olduğu Taksitleri Satışın Taksitleri Bittikten Sonra , Iade Öncesinde Ödemiş Olduğu Taksitleri Sayısı Kadar Ay Daha Alacak Ve Mevcut Borçlarından Düşmüş Olacaktır.

Kart Ile Alınmış Mal Ve Hizmetin Iadesi Durumunda SATICI, Banka Ile Yapmış Olduğu Sözleşme Gereği ALICI’ya Nakit Para Ile Ödeme Yapamaz. Üye Işyeri Yani SATICI, Bir Iade Işlemi Sözkonusu Olduğunda Ilgili Yazılım Aracılığı Ile Iadesini Yapacak Olup, Üye Işyeri Yani SATICI Ilgili Tutarı Banka’ya Nakden Veya Mahsuben Ödemekle Yükümlü Olduğundan Yukarıda Anlatmış Olduğumuz Prosedür Gereğince ALICI’ya Nakit Olarak Ödeme Yapılamamaktadır. Kredi Kartına Iade, SATICI’nın Banka’ya Bedeli Tek Seferde Ödemesinden Sonra, Banka Tarafından Yukarıdaki Prosedür Gereğince Yapılacaktır. 

ALICI, Bu Prosedürü Okuduğunu Ve Kabul Ettiğini Kabul Ve Taahhüd Eder. 

B) Kapıdan Ödeme Ile Havale/EFT Ödeme Seçeneklerinde İade Prosedürü 

Kapıdan Ödeme Ile Havale/EFT Ödeme Seçeneklerinde Iade Tüketiciden Banka Hesap Bilgileri Istenerek,Tüketicinin Belirttiği Hesaba (Hesabın Fatura Adresindeki Kişinin Adına Veya Kullanıcı Üyenin Adına Olması Şarttır) Havale Veya EFT Şeklinde Yapılacaktır. Tüketicinin Satın Aldığı Hizmet Yada Malların Kendisine Tesliminde 

× Whatsapp Destek